Uprzejmie informujemy, że realizujemy wysyłkę towarów od poniedziałku do czwartku.

Kwasy omega dla zdrowia i urody

CO TO SĄ KWASY OMEGA? DO CZEGO SĄ POTRZEBNE?

Najlepszym źródłem niedoborowych w diecie kwasów tłuszczowych wielonienasyconych (WNKT) obecnie są oleje roślinne, a zwłaszcza rzepakowy, lniany, konopny i z wiesiołka. Oleje tłoczone na zimno są najbardziej wartościowe. Oleje te nie są rafinowane, a wic zawieraj wiele substancji towarzyszących lipidom. Z żywieniowego punktu widzenia są to być składniki bardzo cenne, np. polifenole, tokoferole, skwalen i karotenoidy.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 6 i omega 3 odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu i wyglądzie skóry. Metabolizm kwasu linolowego i kwasu linolowego jest ograniczony w skórze. Są one uważane za niezbędne składniki odżywcze dla jej pięknego wyglądu i spełniania swoich ważnych funkcji ochronnych. Odgrywają ważną rolę w integralności strukturalnej i funkcji barierowej skóry.

WNKT mogą zwiększać odporność skóry na oparzenia słoneczne, zmniejszać nasilenie zaczerwienienia skóry po ekspozycji na promieniowanie UV i łagodzić objawy niektórych zaburzeń nadwrażliwości na światło. Omega-3 i 6 mogą pomóc w zapobieganiu trądziku lub zmniejszyć jego nasilenie. Nawilżają skórę i chronią ją przed podrażnieniami i zaburzeniami skóry, takimi jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Zwłaszcza omega-3 mogą przyspieszyć gojenie się ran, zwiększyć wzrost włosów, zmniejszyć wypadanie włosów, a nawet zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry.

Oleje dodatkowo zawierają dobroczynną dla urody witaminę E o silnym działaniu przeciwzapalnym.

Zdrowe kwasy tłuszczowe z tłoczonych na zimno olejów przynoszą korzyści nie tylko włosom i skórze, ale także naszemu ogólnemu zdrowiu. Wpływają na układ krążenia i mają działanie przeciwzapalne przez to pełnią ważną rolę np. w leczeniu choroby Hashimoto.

Dostęp tlenu i światła oraz temperatura bardzo istotnie wpływały na tempo zmian oksydacyjnych zachodzących w olejach. Istnieje konieczność przechowywania olejów, szczególnie tłoczonych na zimno, w niskich temperaturach bez dostępu  światła i tlenu,  w celu ograniczenia zmian oksydacyjnych.

Zaleca się spożywanie 2 łyżek oleju roślinnego bogatego w kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 dziennie, w postaci dodatku do potraw bez obróbki termicznej.

Dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny