Publikacje
Spis informacji
Selektywna suplementacja kobiet ciężarnych w zakresie witamin i mikroelementów dotyczące suplementów diety Selecta Pregna 1 oraz Selecta Pregna 2
Ciąża jest okresem życia kobiety, w którym znacząco zwiększa się zapotrzebowanie na różne związki chemiczne, będące substancjami budulcowymi, energetycznymi oraz aktywnymi biologicznie, regulującymi różne procesy metabolizmu komórkowego. Wzrost zapotrzebowania, związany jest ze wzrastaniem i metabolizmem płodu oraz z ograniczeniem biodostępności wynikającym ze zmian hormonalnych charakterystycznych dla ciąży. Zapewnienie prawidłowej podaży potrzebnych witamin i mikroelementów, których niedobór może być spodziewany podczas ciąży, pomaga zapewnić optymalne warunki dla rozwoju płodu. Zachowanie odpowiednich proporcji między podażą a zapotrzebowaniem jest ważne, a stosowane dawki nie mogą dawać wzrostu stężeń zbliżonych do toksycznych, ponieważ może to prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, szczególnie będącego w okresie wzrostu.
WPŁYW WIELONIENASYCONYCH KWASÓW TŁUSZCZOWYCH NA SKÓRĘ ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM KWASU GAMMA-LINOLENOWEGO
W badaniach klinicznych wykazano, że zmiany skórne, będące skutkiem diety ubogiej w kwasy tłuszczowe z rodziny n-6, mogą zostać zahamowane poprzez doustne podawanie olejów bogatych w kwas gamma-linolenowy (GLA). Kwas gamma-linolenowy jest skuteczny w leczeniu owrzo-dzeń, rumienia oraz wyprysków skórnych. Jednocześnie zwiększa funkcje obronne skóry przed infekcjami, działa przeciwzapalnie, zwiększa ukrwienie komórek skóry, wpływając na lepsze jej odżywienie i dotlenienie, skuteczniejsze usuwanie toksyn, co w konsekwencji prowadzi do po-prawy jej wyglądu i koloru. Odgrywa też istotną rolę w nawilżaniu, a jego niedobór wiąże się z objawem suchej skóry. W pracy omówiono wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-6 ze szczególnym uwzględnieniem kwasu gamma-linolenowego na skórę.
Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych
Od wieków tradycyjna medycyna stosowała wiele roślin leczniczych, wykorzystując je w terapii chorób różnego pochodzenia. Ze względu na powszechną opinię, iż są one bezpieczniejsze w porównaniu z nowoczesnymi lekami syntetycznymi, rośliny są również powszechnie stosowane do wytwarzania leków ziołowych. Wiele grup badawczych ogniskuje swoje badania na roślinnych surowcach leczniczych, ponieważ nie wszystkie gatunki zostały dotychczas dokładnie zbadane pod kątem ich właściwości terapeutycznych, mechanizmów molekularnych ich działania oraz bezpieczeństwa i działania toksycznego na organizm człowieka. Wśród dobrze poznanych roślin o udowodnionym potencjale prozdrowotnym Nigella sativa (ryc. 1) zajmuje wysoką pozycję, jako obiecujący surowiec leczniczy. Liczne doniesienia naukowe wskazują na jej szerokie spektrum właściwości farmakologicznych. Nigella sativa jest powszechnie znana jako czarnuszka siewna, czarnuszka ogrodowa lub czarny kmin (ang. black cumin).
ROLA KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3 I OMEGA-6 W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA
Tłuszcze zawarte w pożywieniu są najbardziej skoncentrowanym źródłem energii,
witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz wielonienasyconych niezbędnych kwasów
tłuszczowych (WNKT). Spośród czterech rodzajów nienasyconych kwasów, swoiste
biologiczne działanie wykazują głównie dwie rodziny: omega-3, którą reprezentuje
kwas α-linolenowy (ALA) i omega-6, której prekursorem jest kwas linolowy (LA).
Organizm człowieka nie posiada zdolności syntezy NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), którymi są: kwas α-linolenowy (ALA) – rodzina omega-3 i kwas linolowy (LA) – rodzina omega-6. Powodem tego jest brak układów
enzymatycznych zdolnych do wprowadzania wiązań podwójnych w pozycjach n-3
i n-6, wykazuje jednak zdolność ich przebudowy. Z tego powodu NNKT muszą być
dostarczane bezpośrednio z dietą (1, 2)…….. Cały artykuł
Olej rzepakowy – właściwości najważniejszych kwasów tłuszczowych oleju rzepakowego
Wyniki wielu badań oraz dostępne dane literaturowe wskazują na nowe możliwości profilaktyki wielu problemów zdrowotnych za pomocą odpowiedniej diety, a której na szczególną uwagę zasługuje suplementacja kwasami omega 3, 6 i 9 w odpowiedniej proporcji. Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują działanie przeciwzapalne i redukują ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych: układu krążenia, nowotworów i chorób stawów. Kwasy te w dużym stężeniu znajdują się w mózgu i wiele wskazuje na to, że mają duży wpływ na funkcje poznawcze i behawioralne. Kwasy tłuszczowe omega-6 wspomagają wzrost włosów i komórek skóry. Ponadto regulują metabolizm i odgrywają istotną rolę w prawidłowej czynności układu rozrodczego. Należy podkreślić, że omega-3 i omega-6 konkurują do tych samych enzymów. Niektóre kwasy omega-6 mogą nasilać stan zapalny, dlatego zaleca się, by w zdrowej diecie znajdowała się równowaga kwasów omega-6 i łagodzących stany zapalne kwasów omega-3.
Kwasy Omega 3,6,9 wspomagają układ krążenia poprzez utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
Kwasy omega-3 są dla człowieka niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT). Organizm nie jest w stanie syntetyzować ich samodzielnie i muszą być koniecznie przyjmowane z pożywieniem, gdyż ich niedobór powoduje objawy chorobowe. Oprócz kwasów omega-3 do grupy NNKT należą także kwasy omega-6. Ich przedstawiciele to kwasy linolowy oraz arachidonowy, obecne w tłuszczach roślinnych.
Źródło: Warowny M. Rola kwasów omega-3 w organizmie człowieka. Lek w Polsce
Suplementacja kwasami omega w różnych chorobach
Obecnie stwierdza się coraz większy wzrost zachorowań na choroby układu krążenia, otyłość, cukrzycę, nowotwory czy choroby o podłożu psychicznym. W związku z tym poszukuje się skutecznych metod leczenia i zapobiegania tym chorobom, zarówno za pomocą leków, jak i suplementów diety. Obiecującą, wspomagającą terapią wydają się wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Mają one szerokie zastosowanie w profilaktyce wielu chorób. Jako wyjątkowo wartościowe suplementy mogą wspomagać terapie standardowe, wpływając na procesy metaboliczne, a zwłaszcza na systemy regulujące przemiany biochemiczne w komórkach i tkankach. Kwasy omega-3 regulują m.in. stężenie cytokin, których podwyższony poziom w organizmie sprzyja przewlekłym stanom zapalnym, chorobom o podłożu autoimmunologicznym, miażdżycy czy powstawaniu nowotworów. Ponadto mają pozytywny wpływ na krążenie krwi, poprawiają ukrwienie mózgu i usprawniają przesyłanie sygnałów nerwowych. Zmniejszają ryzyko arytmii serca, stabilizują ciśnienie tętnicze krwi, przywracają równowagę w zaburzeniach przemiany cholesterolu. Kwasy tłuszczowe omega-3 pełnią główną rolę w zachowaniu pełnej sprawności fizycznej i umysłowej, dlatego istotne jest podawanie ich małym dzieciom. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ich prawidłowych proporcji w codziennej diecie. W pracy przedstawiono budowę, źródła występowania kwasów omega-3 i –6, określono ich terapeutyczny wpływ na różne choroby.
Źródło: Sicińska P., Pytel E., Kurowska J., Koter-Michalak M. Suplementacja kwasami omega w różnych chorobach. Postepy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 838-852
Rola kwasów omega-3 w organizmie człowieka
Liczne publikacje naukowe dowodzą, że nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają procesy zapalne oraz redukują ryzyko występowania chorób układu krążenia, nowotworów i chorób zapalnych stawów. Kwasy omega-3 znalazły zastosowanie głównie w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Ich hamujące działanie na rozwój blaszek miażdżycowych chroni przed wystąpieniem zawału lub udaru. Duże stężenie kwasów omega-3 występuje także w ośrodkowym układzie nerwowym, którego funkcjonowanie i właściwy rozwój współzależy od nich. Ponieważ kształtowanie układu nerwowego istotne jest już na etapie płodowym, zalecana jest suplementacja kwasów omega-3 u kobiet ciężarnych, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze.
Źródło: Warowny M. Rola kwasów omega-3 w organizmie człowieka. Lek w Polsce, VOL 24 NR 06’14 (278)
Znaczenie i rola kwasów tłuszczowych omega 3
Obecnie istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających korzystne i ochronne działanie kwasów tłuszczowych ω-3 PUFA. Od niedawna w centrum zainteresowania wielu ośrodków badawczych jest wyjaśnienie mechanizmów korzystnego działania kwasów tłuszczowych ω-3 PUFA u chorych z chorobami nowotworowymi, a także w ochronie układu immunologicznego, co może przyczynić się do skuteczniejszej terapii chorób nowotworowych i o podłożu immunologicznym.
Źródło: Marciniak Łukasik K. Znaczenie i rola kwasów tłuszczowych omega 3. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 6 (79), 24 – 35
Korzystny wpływ kwasów omega-3 na rozwój dziecka
Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 jak i ich suplementacja jest istotnym czynnikiem sprzyjającym utrzymaniu prawidłowego rozwoju psychosomatycznego dziecka. Liczne zalecenia, potwierdzone wieloma badaniami dotyczące podaży niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych wskazują na zwrócenie szczególnej uwagi na ich spożycie. Systematyczne dostarczanie kwasów omega-3 do organizmu jest szansą zdrowia dorosłej populacji.
Źródło: Pluta A., Budnik-Szymoniuk M. Korzystny wpływ kwasów omega-3 na rozwój dziecka. Journal of Education, Health and Sport. 2016;6(7):540-547. eISSN 2391-8306
Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w wybranych obszarach psychologicznego funkcjonowania człowieka
Długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT) różnicujemy na kwasy omega-3 (n-3: ALA, EPA i DHA) oraz omega-6 (n-6: LA i AA). Obecne badania dowodzą, że w diecie współczesnego człowieka dominuje spożycie jednej z tych grup w stosunku 15–20 do 1, na korzyść kwasów z grupy omega-6. Nadmierne spożywanie kwasów z rodziny n-6 może być jednak szkodliwe dla organizmu w odróżnieniu od suplementacji kwasami z grupy n-3. Spożywanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 ma istotne znaczenie dla zdrowia człowieka. Na poziomie biologicznym ma wpływ na przebieg określonych procesów mózgowych czy ochronę i tworzenie nowych komórek nerwowych (neuronów). Z kolei na poziomie poznawczym suplementacja wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi z grupy n-3 może mieć związek m.in. z jakością zdolności zapamiętywania, uczenia się, wydajnością intelektualną, przeciwdziałaniem chorobie Alzheimera, zaburzeniom depresyjnym, demencyjnym i innym.
Źródło: Bojkowski Ł., Mojs E. Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w wybranych obszarach psychologicznego funkcjonowania człowieka. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (46) 2016
Znaczenie kwasu γ-linolenowego w profilaktyce i terapii
Kwas γ-linolenowy jest naturalnym składnikiem wielu olejów roślinnych m.in. pozyskiwanych z nasion wiesiołka i ogórecznika. Właściwości tego kwasu wynikają z pełnienia roli substratu do wytwarzania wielu aktywnych biologicznie eikozanoidów wykazujących m.in. działanie przeciwzapalne, antyproliferacyjne oraz potencjalną zdolność do obniżania stężenia lipidów. Badania naukowe, prowadzone na modelach zwierzęcych, jak i z udziałem ludzi wykazały potencjalne możliwości tego kwasu w wspieraniu terapii chorób o podłożu zapalnym i degeneracyjnym.
Źródło: Białek M., Rutkowska J. Znaczenie kwasu γ-linolenowego w profilaktyce i terapii. Post Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 892-90
Rola kwasu gamma-linolenowego w utrzymaniu prawidłowej struktury i funkcji skóry
Kwas gamma-linolenowy podany doustnie przechodzi do skóry właściwej, wzmacnia jej spójność i zapobiega nadmiernej przezskórnej utracie wody, przechodzi do warstwy rogowej naskórka, wypełnia przestrzeń międzykomórkową, przez co wzmacnia barierę chroniąc przed przepuszczaniem z zewnątrz bakterii, toksyn, grzybów, alergenów.
Źródło: Mrozińska M. Rola kwasu gamma-linolenowego w utrzymaniu prawidłowej struktury i funkcji skóry. Czasopismo aptekarskie, 2008; 1, 169
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę
Dieta z odpowiednim udziałem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 wraz z dużą ilością antyoksydantów jest niezbędna dla zachowania zdrowia i urody. Procesom starzenia towarzyszy zwykle problem suchej skóry. Warto wówczas zwrócić szczególną uwagę także na skład kosmetyków i stosować do pielęgnacji preparaty zawierające oleje roślinne (źródło WKT) oraz antyoksydanty, których źródłem mogą być ekstrakty roślinne – coraz częściej obecne w licznych produktach kosmetycznych i leczniczych.
Źródło: Bojarowicz H, Woźniak B. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę. Probl Hig Epidemiol 2008, 89(4): 471-475